تمام مراحل مراقبت از پوست

تمام مراحل مراقبت از پوست

برای مراقبت از پوست لازم است نکاتی را رعایت کنید و ترتیب انجام کارهای مراقبتی را به درستی بدانید.

قدم اول: نوع پوست خود را بشناسید
اولین و مهمترین نکته در مراقبت از پوست شناخت نوع پوست است. انواع پوست عبارتند از: پوست خشک، پوست چرب، پوست مختلط، پوست حساس و پوست نرمال.

مشخصات انواع پوست به طور خلاصه شامل موارد زیر است:
– پوست خشک معمولاً خشک و زبر و پوسته پوسته است.
– پوست چرب  براق، چرب و گاهی با منافذ باز همراه است.
– پوست مختلط در برخی نقاط صورت مثل گونه ها خشک و در سایر نقاط مثل پیشانی، بینی و چانه چرب است.
– پوست حساس ممکن است بعد از مصرف مواد آرایشی و بهداشتی دچار سوزش، خارش و قرمزی شود.
– پوست نرمال صاف و متعادل است و حساس نیست.

 
 قدم دوم پاک کردن و شستشوی پوست

شستشوی پوست های نرمال و مختلط
برای شستشوی پوست های نرمال و مختلط لازم است از شوینده مناسب استفاده کنید. فکر نکنید با هر صابونی که در حمام دارید می‌توانید صورت خود را بشویید. همچنین صرفاً خرید صابون های گران قیمت نیز برای شستشوی صورت کافی نیست. باید شوینده صورت خود را به درستی انتخاب کنید. از شوینده هایی مثل صابون، پن، فوم و مواردی از این قبیل که مناسب پوست های نرمال هستند استفاده کنید.
پاک کننده را با نوک انگشتان به صورت بمالید دقت کنید این کار را با فشار و به صورت اسکراب انجام ندهید. سپس آن را به آرامی و با آب ولرم شستشو داده و خشک کنید. اگر پس از شستشو احساس کردید پوست شما خشکی زده و یا چرب شده لازم است شستشو دهنده خود را عوض کنید.

شستشوی پوست خشک
برای شستشوی پوست خشک از شستشو دهنده فاقد الکل یا مواد آرایشی استفاده کنید. زیرا این مواد باعث خستگی و خشکی بیشتر پوست می شود. پوست صورت را به مواد شوینده به آرامی آغشته کرده و با آب ولرم کافی شسته دهید. به هیچ وجه از آب داغ استفاده نکنید زیرا این کار چربی طبیعی پوست را سریعاً از بین می‌برد و باعث خشکی پوست می شود.

شستشوی پوست چرب
برای شستشوی پوست های چرب بهتر است از فوم شستشوی فاقد چربی استفاده کنید. همچنین انواع فوم و مایع شستشوی پوست چرب در داروخانه ها موجود است. با استفاده از شستشو دهنده مناسب پوست را به دقت شسته و آبکشی نمایید. پس از شستشوی صورت می‌توانید از تونر استفاده کنید. تونرها محصولاتی هستند که چربی اضافی پوست را برداشته و پوست را به طور عمقی پاک و تمیز می کنند.

شستشوی پوست حساس
با کمک یک شوینده مناسب صورت را به آرامی شسته و با آب ولرم آبکشی کنید. به هیچ وجه برای خشک کردن صورت حوله را روی صورت نکشید بلکه با حرکات آرام آن را روی صورت گذاشته و بر دارید. استفاده از محصولات لایه بردار ممکن است باعث حساسیت و قرمزی پوست در افراد دارای پوست حساس شود. سعی کنید از محصولاتی که حاوی الکل، صابون، اسید ها یا مواد آرایشی هستند استفاده نکنید. در عوض برچسب روی شوینده را نگاه کنید و به دنبال شوینده هایی باشید که در آن اجزایی مثل بابونه، جوی دوسر، پلی فنول های چای سبز و آلوئه ورا استفاده شده باشد. هر چه شوینده اجزای کمتری داشته و ساده‌تر باشند پوست شما طراوت بیشتری خواهد داشت.

قدم سوم: مرطوب کننده
ممکن است فکر کنید برای استفاده از مرطوب کننده هنوز خیلی جوان هستید و یا اینکه فکر کنید پوست شما چرب است و نیازی به مرطوب کننده ندارد اما این تصور اشتباه است. همه انواع پوست ها نیاز به مرطوب کننده دارند. بهتر است مرطوب کننده را پس از شستشوی صورت استفاده کنید در حالی که صورت هنوز پس از خشک کردن کمی مرطوب است. اگر دچار جوش و آکنه هستید و یا پوست چرب دارید بهتر است از مرطوب کننده های فاقد چربی و مخصوص پوست های چرب و جوش دار استفاده کنید.

نظر خود را بنویسید