نقش PCA در ماسک ایدون

نقش PCA در ماسک ایدون

یکی از خواص منحصر به فرد ماسک ایدون آبرسانی فراوان است که به علت PCA موجود‌ در آن می باشد.

و اما PCA چیست؟

طبیعت، طیف گسترده‌ای از مواد مفید برای مراقبت از پوست را به ما هدیه داده است. موادی که ممکن است در ابتدا گمان هم نکنید که طبیعی هستند. سدیم PCA یکی از این مواد ارزشمند است. سدیم پی سی ای (Sodium Pyrrolidone Carboxylic Acid)، با وجود نام نا آشنایی که دارد، یکی از مواد طبیعی موجود در پوستانسان است و ۱۲ درصد از عوامل طبیعی مرطوب کننده پوست را تشکیل می‌دهد.

PCA ماده‌ای بی‌رنگ و بی‌بو است که در آب حلمی‌شود و دارای فواید بسیاری برای حفظ و ارتقای سلامت پوست است. سدیم پی سی ای (Sodium Pyrrolidone Carboxylic Acid)، با وجود نام ناآشنایی که دارد، یکی از مواد طبیعی موجود در پوستانسان است و ۱۲ درصد از عوامل طبیعی مرطوب کننده پوست را تشکیل می‌دهد. PCA ماده‌ای بی‌رنگ و بی‌بو است که در آب حلمی‌شود و دارای فواید بسیاری  برای حفظ و ارتقای سلامت پوست است.

عملکرد اصلی سدیم PCA نگه داشتن رطوبت داخل سلول‌های پوست است.

این ماده به فرم نمک است به همین دلیل در آب محلول است وخاصیت هومکتانت یا به دام انداختن آب در پوست را دارد. سدیم‌PCA با ایجاد یک لایه روی قسمت فوقانی پوست باعث باقی ماندن آبدر اپیدرم و هیدراته شدن پوست می‌شود. این ماده قابلیت جذب آب بسیار زیادی دارد، به ‌طوری‌که چند برابر وزن خود آب جذب می‌کند. از این رو، به عنوان یکی از بهترین عواملرطوبت رسان و هومکتانت شناخته شده است.

فواید سدیم PCA

1) خاصیت جذب رطوبت (HUMECTANT)

سدیم‌PCA ترکیبی hygroscopic است، یعنی با جذب رطوبت از هوای اطراف، رطوبت مو و پوست را حفظ می کند. این ماده همان‌طورکه گفته شد از عوامل مرطوب کننده طبیعی پوست (NMF) است. این عوامل از اجزایی مانند لاکتیک اسید، قند، اوره، اسیدهای آمینه وپروتئین تشکیل شده‌اند. سدیم‌PCA ترکیبی hygroscopic است، یعنی با جذب رطوبت از هوای اطراف، رطوبت مو و پوست را حفظ می‌کند. این ماده همان‌طورکه گفته شد از عوامل مرطوب کننده طبیعی پوست (NMF) است. این عوامل از اجزایی مانند لاکتیک اسید، قند، اوره، اسیدهای آمینه وپروتئین تشکیل شده‌اند. این ترکیب به همراه لیپیدهای طبیعی،آبرسانی پوست را انجام می‌دهد و باعث حفظ سلامت پوست می‌شود؛ درنتیجه پوست به دلیل سالمبودن لایه اپیدرم، ظاهری نرم، انعطاف‌پذیر و شاداب خواهد داشت.

مطالعات علمی نشان داده‌اند که وجود تنها 2 درصد سدیم‌PCA در محصولات مراقبت از پوست، به‌طور قابل توجهی خشکی پوست را کاهش می دهد.

2) خاصیت ضد پیری

به‌ طور طبیعی مقدار سدیم PCA موجود در پوست با افزایش سن کاهش می‌یابد. محصولات مراقبت از پوست حاوی سدیم‌PCA، این کمبود را جبران می‌کنند. این محصولات بسیار جاذب آب هستند، به ‌طوری‌که هنگام دوش گرفتن آب را جذب می‌کنند و رطوبت را داخل پوست به دام می‌اندازند وباعث می‌شوند پوست دارای ظاهری مرطوب، سرحال و جوان باشد.

3) درمان اگزما

اگزما نوعی عارضه پوستی است که التهاب، تحریک و پوسته‌پوسته شدن پوست از مشخصه‌های آن است. در یک مطالعه آزمایشی نقش ضدالتهاب‌ها در اگزمای خفیف تا شدید بررسی شد.

نتایج این بررسی نشان داد که سدیم PCA به همراه سایر اجزای سد محافظتی پوست تأثیر مثبتی در درمان بیماری داشته است. اینترکیب به کاهش علائم اگزما مانند التهاب، خارش، خشکی و زبری پوست و همچنین بهبود ظاهر کلی پوست کمک می‌کند.

پس از 2 هفته استفاده مداوم از این ماده، 79 درصد کاهش علائم اگزما و 44 درصد افزایش میزان آبرسانی مشاهده شد.

4) محافظت از سد پوستی

سدیم PCA یک ماده حیاتی در انجام وظایف داخل‌ سلولی پوست است. این ماده مانع از دست دادن آب سلول‌های پوست می‌شود ودرنتیجه از عملکرد دفاعی پوست محافظت می‌کند. سدیم‌PCA به تشکیل لیپیدهای داخل ‌سلولی کمک می‌کند تا آن‌ها را در کنار ‌هم و در ارتباط با یکدیگر نگه دارد. این اتفاق باعث حفظسلامت لایه بیرونی پوست می‌شود. سدیم‌PCA با جلوگیری از کاهش رطوبت، خطر حمله باکتری‌ها و عوامل حساسیت‌زا را نیز کاهش می‌دهد.

5) کنترل التهاب

سدیم PCA به‌خوبی روی التهابات پوستی اثرگذار است. این ماده از فلور میکروبی بدن (باکتری‌های ساکن پوست و داخل بدن) محافظت می‌کند. هنگامی که بدن در معرض عوامل بیماری‌زا و ترکیبات سمی قرار می‌گیرد، فلور میکروبی بدن اولین سیستم دفاعی مقابله‌کننده با آناست. (برخلاف تصور بسیاری افراد، همه باکتری‌ها مضر نیستند. فلور میکروبی بدن نمونه بسیار خوبی از باکتری‌های مفید و ضروریبرای حیات انسان است.) سدیم‌PCA در هدایت سیستم ایمنی بدن هم نقش دارد و به‌طور ویژه در پیشگیری و کنترل التهاب مؤثر است.

 
 
 

نظر خود را بنویسید